Archív článkov

2015

Fedora 21 a VPN certifikáty používajúce MD5

Ak používate Fedoru 21, mohli ste sa stretnúť s chybou pri pripojení na VPN. Chybové hlásenie hovorí, že nastal problém pri verifikácii certifikátu (VERIFY ERROR: depth=0, error=certificate signature failure...) a to aj napriek tomu, že predchádzajúca verzia OS s nim nemála problém. Dôvod je ten, že Fedora 21 prestala podporovať VPN certifikáty používajúce algoritmus MD5, ktorý už dlhšiu dobu nie je považovaný za dostatočne bezpečný. Ak však musíte stále používať staršie certifikáty a nemate možnosť to nijak ovplyvniť, v tomto článku nájdete spôsob, ako toto obmedzenie (aspoň dočasne) obísť.

Celý článok
2014

Konverzia zo Subversion do Gitu

Nedávno som dostal do spravy existujúci projekt a jednou z prvých veci, ktoré som sa rozhodol urobiť bol prechod na použitie Gitu namiesto Subversion. Pritom som, samozrejme, potreboval konvertovať existujúcu históriu zmien. Projekt nebol veľký, takže celý proces bol pomerne jednoduchý. Svoje postrehy a riešenia problémov som zhrnul v tomto článku.

Celý článok
2012

JavaScript — jazyk budúcnosti?

JavaScript sa zo škaredého kačiatka medzi programovacími jazykmi stal jedným z najpopulárnejších jazykov súčasnosti. Začína sa teraz „epocha JavaScriptu“?

Celý článok
2011

LaTeX a slová so spojovníkom

Ako zabezpečiť, aby LaTeX správne rozdeľoval slová so spojovníkom v súlade s Pravidlami slovenského pravopisu.

Celý článok
2009

Filozofia a programovanie

Programovanie je veľmi mladý odbor, ktorý vznikol v polovici minulého storočia. Jeho korene ale siahajú do skorších období, napríklad dvojková číselná sústava, ktorá je základom činnosti počítačov, bola plne vypracovaná Gottfriedom Leibnizom v 17. storočí.

Tak ako každá oblasť ľudského života aj programovanie je istým spôsobom spojené s filozofiou. V tejto práci sa pokúsim pozrieť na niektoré filozofické otázky, ktoré súvisia s programovaním.

Celý článok
2007

Správa zdrojových kódov s Darcs

Chcete pri vývoji softvéru bez obáv experimentovať a stále mať možnosť vrátiť sa k staršej verzii? Chcete pracovať na projekte v skupine a jednoducho synchronizovať zdrojové kódy? Potom potrebujete revision control systém (RCS). V tomto článku vás zoznámim s jedným z takýchto systémov – s Darcsom.

Celý článok

Prispôsobenie hodín v Gnome

Hodiny na panele Gnome skrývajú niekoľko zaujímavých možnosti nastavení. Takže poďme si ich prispôsobiť.

Celý článok

phpDarcsView 0.5

Darcs je vynikajúci nástroj na správu zdrojových kódov. Existuje preň aj niekoľko nástrojov na prezeranie repository cez webové rozhranie, ale všetky vyžadujú, aby bol Darcs nainštalovaný na serveri a pripadne ešte aj možnosť spúšťať CGI skripty. Hosting kde by vám to dovolili, a ešte k tomu zadarmo, asi len tak ľahko nenájdete. Darcs však našťastie ukladá všetky informácie do textových súborov s jednoduchou štruktúrou, takže nie je ťažké napísať skript v PHP, ktorý by napríklad zoznam patchov získal z týchto súborov a nepotreboval by na to volať Darcs. A práve toto som aj urobil a teraz vydávam jeho prvú verziu.

Celý článok
2006

Skript na kompilovanie (skoro) hocičoho

Mnohé textové editory ponúkajú možnosť pomocou nejakej klávesovej skratky spustiť make v adresári s editovaným súborom. Je to pomerne pohodlné, ale nie vždy chcem na kompilovanie používať make. Preto som napísal jednoduchý shell skript, ktorý dokáže podľa typu súboru rozhodnúť ako ho skompiluje.

Celý článok

Jednoduchá inštalácia vlastného rozloženia klávesnice

Napísal som jednoduchý shell skript, ktorý inštaluje nové rozloženie klávesnice do X Window systému. Ako takéto rozloženie vytvoriť si môžete prečítať v mojom staršom článku.

Celý článok

Ďalšie tipy pre Mplayer

Pred časom som spísal pár tipov pre používanie multimediálneho prehrávača Mplayer. A teraz je čas na pokračovanie.

Celý článok

RAMulator

Po prvom cvičení z predmetu Programovacie techniky som sa rozhodol, že musím napísať jednoduchý emulátor RAM stroja. Správil som to ešte v ten deň a výsledok teraz dávam tu. Na jeho beh potrebujete Python. Je to konzolový program a pri jeho spustení je potrebné mu zadať názov súboru s RAM programom ako parameter. Program ešte pozná prepínač -s, ktorý zapne tzv. stepping mode, v ktorom sa pred vykonaním každej inštrukcie RAM programu bude čakať na stlačenie Enter a po jej vykonaní vypíše stav registrov.

Celý článok

Veľkonočné vajíčka

Veľkonočnými vajíčkami (easter eggs) sa zvyknú nazývať skryte funkcie v programoch, ktoré sú určené zväčša len pre pobavenie. V slobodnom softvére sa veľkonočné vajíčka nenachádzajú veľmi často, ale predsa tu nejaké sú. Takže opíšem tie, o ktorých viem.

Celý článok

Oxalis 0.1 alpha1

Práve som vydal prvú oficiálnu testovaciu verziu môjho programu Oxalis. Je to editor web stránok pre GNU/Linux. Určený je na jednoduché vytváranie statických webov. Jeho hlavnými výhodami oproti klasickým HTML editorom sú možnosť používať Markdown syntax a šablóny. Okrem toho Oxalis dokáže preniesť stránku na server cez FTP. Samozrejme funguje aj farebné zvýrazňovanie syntaxe HTML a CSS.

Celý článok
2005

Hľadanie ideálneho prehrávača

Pomerne dlho som hľadal hudobný prehrávač, ktorý by mi vyhovoval. Na začiatku som používal Winamp a po prechode na GNU/Linux – XMMS. Neskôr som prešiel na Beep Media Player, prehrávač založený na XMMS ale používajúci knižnicu GTK verzie 2. Potom som skúsil štandardný prehrávač Gnome – Rhythmbox, ktorý má podobné rozhranie ako iTunes od Apple. Ale vyberanie skladieb podľa umelca a albumu mi nevyhovovalo lebo moja hudobná zbierka je mixom skladieb od množstva rôznych umelcov a z množstva rôznych albumov, a tak zoznam umelcov bol skoro taký dlhý ako zoznam skladieb.

Celý článok

Powered by Textpattern

Po niekoľkých dňoch práce som dokončil prechod z Wordpressu na Textpattern. Prešiel som najmä kvôli jednoduchšiemu upravovaniu šablón, možnosti rozdeľovať články do sekcii (ja mam zatiaľ tri sekcie: Články, Odkazy a Humor) a kvôli tomu, že sa mi tento systém viac páči :-)

Celý článok

Tipy pre Mplayer

Mplayer je jedným z najlepších multimediálnych prehrávačov. V tomto článku uvediem pár tipov na jeho konfiguráciu a používanie.

Celý článok

Príkaz pkill

Občas potrebujem ukončiť všetky procesy, ktoré patria určitému používateľovi. Doteraz som ručne zadával PID((Identifikačné číslo procesu)) všetkých potrebných procesov pri spúštaní príkazu kill, alebo používal zložité konštrukcie s využitím grep. Ale teraz som sa trochu pohrabal v manuálových stránkach a našiel som príkaz pkill, ktorý slúži na posielanie signálov …

Celý článok

Vlastné rozloženie klávesnice v X Window

Keďže väčšinu času používam počítač na programovanie a podobné činnosti, tak používam americkú klávesnicu. Ale keď občas musím napísať niečo po slovensky nastáva problém – neviem, kde sa nachádzajú zátvorky, úvodzovky a mnohé iné znaky, musím hľadať dokonca aj slovenské znaky nadchádzajúce sa v hornom rade na klávesnici. Najhoršie je, že keď sa vrátim k americkej klávesnici, tak si znovu všetko mýlim. Takže som sa rozhodol urobiť s tým koniec a vytvoriť si vlastne rozloženie klávesnice.

Celý článok

Počítačová biblia

Zábavný text od neznámeho autora nájdený niekde na internete.

Celý článok

Aj ja mám blog :)

Rozhodol som sa prerobiť svoju stránku na weblog. Takže som nainštaloval WordPress, upravil si jeho vzhľad, našiel potrebné pluginy a už to funguje. Je potrebne urobiť ešte množstvo úprav, ale to dorobím postupne.

Celý článok