V dnešnej zbierke zaujímavých odkazov sa pozrieme trochu do histórie.
Hackers‘ Folklore. V programovaní a celkovo v IT bežne používame nejaké výrazy, nad pôvodom ktorých sa veľmi nezamýšľame. Napríklad, slovom boilerplate označujeme opakujúce sa časť kódu, ktorá sa kopíruje z projektu do projektu. Čo to však má s bojlermi? Matthias Endler vo svojom článku opisuje pôvod mnohých takýchto pojmov.
Two-Bit History je celý blog o histórií s množstvom zaujímavých príbehov, ktorého autorom je Sinclair Target. Vyberiem aspoň niekoľko, ktoré odporúčam:
- Where Vim Came From – ako zvláštne ovládanie editora Vim bolo zo začiatku ovplyvnené vlastnosťami hardvéru na ktorom vznikal.
- Version Control Before Git with CVS – pohľad na to ako fungovala sprava verzií pred Gitom.
- The World Wide Web and Its Inventor
- Whatever Happened to the Semantic Web? – veľké nádeje vkladané do predpokladanej novej podoby webu a dôvody jej neúspechu.
Origins and History of Unix, 1969-1995. Zaujímavý je tiež príbeh vzniku a vývoja operačného systému Unix, ktorý výrazne ovplyvnil vývoj výpočtovej techniky. Prečítať si o ňom môžete v tejto kapitola knihy The Art of Unix Programming Erica S. Raymonda.
A na záver video: The UNIX System: Making Computers More Productive. V tomto krátkom filme (27 min.) z roku 1982 uvidíte samotných autorov Unixu – Kena Thompsona a Dennisa Ritchie, a tiež Briana Kernighana (spoluautora knihy The C Programming Language) a Alfreda Aho (autora Compilers: Principles, Techniques, and Tools).