2016
- How Corporations Become Evil
-
Časopis Atlantic opisuje sociologické a psychologické mechanizmy, ktoré stoja za neetickým a niekedy aj zdanlivo šialeným konaním veľkých korporácií. Vysvetľuje to na reálnych príkladoch ako bolo neskoré odvolanie vybuchujúcich aut, letecké brzdy, ktoré sa tavili pri brzdení, alebo chyby, ktoré viedli k výbuchu raketoplánu Challenger.
- Web Font Loading Patterns
-
Použitie webového fontu pomocou CSS direktívy
@font-face
je jednoduché, neposkytuje však dostatočnú kontrolu nad tým, ako sa stránka zobrazí kým fonty nie sú načítané. Bram Stein opisuje postupy ako kontrolovať tento proces a dosiahnuť potrebné správanie vo všetkých prehliadačoch.Niektoré z týchto postupov sú tiež ilustrované v experimentoch s rýchlosťou zobrazenia textu.
- Collection Pipeline
-
Martin Fowler:
The collection pipeline is one of the most common, and pleasing, patterns in software. It‘s something that‘s present on the unix command line, the better sorts of OO languages, and gets a lot of attention these days in functional languages. Different environments have slightly different forms, and common operations have different names, but once you get familiar with this pattern you don‘t want to be without it.
- First Principles of Interaction Design
-
Malá encyklopédia princípov návrhu používateľských rozhraní od Brucea Tognazzini z Nielsen Norman Group.
- The forgotten history of how automakers invented the crime of "jaywalking"
-
In the 1920s, auto groups redefined who owned the city street
Reálny príklad toho, ako vplyvné skupiny dokážu pomocou lobingu a manipulácie verejnej mienky meniť spoločenské pravidlá (via Iľja Birman).
- The Roots of Minimalism in Web Design
-
Kate Meyer z Nielsen Norman Group opisuje históriu minimalizmu v umení a dizajne a vysvetľuje jeho základné princípy:
Unfortunately, some designers misinterpret minimalism as a purely visual-design strategy. They cut or hide important elements in pursuit of a minimalist design for its own sake—not for the benefits that strategy might have for users. They’re missing the core philosophy and the historical context of minimalism, and they risk increasing complexity rather than reducing it.
- Learnable Programming
-
Bret Victor opisuje princípy návrhu rozhrania pre vyučovanie programovania, ktoré podporí tvorivé skúmanie a umožní študentom pochopiť fungovanie ich programov.
2015
- Butterick’s Practical Typography
-
Elektronická učebnica typografie. Opisuje základné pravidla, rady a príklady formátovania rôznych typov dokumentov.
- Fonty Fira
-
Nádherná rodina fontov navrhnutá pre Mozillu Erikom Spiekermannom. Jej neproporcionálny variant Fira Mono je teraz mojim obľúbeným písmom pre terminál a textové editory.
- Up and Down the Ladder of Abstraction
-
Pri riešení zložitých technických úloh je dôležite mať možnosť interaktívne preskúmať rôzne alternatívy pomocou modelov. Bret Victor ukazuje, že takéto skúmanie môže prebiehať najefektívnejšie, ak existuje možnosť prechádzať medzi rôznymi úrovňami abstrakcie:
[…] the most powerful way to gain insight into a system is by moving between levels of abstraction. Many designers do this instinctively. But it‘s easy to get stuck on the ground, experiencing concrete systems with no higher-level view. It‘s also easy to get stuck in the clouds, working entirely with abstract equations or aggregate statistics.
This interactive essay presents the ladder of abstraction, a technique for thinking explicitly about these levels, so a designer can move among them consciously and confidently.
- How to write a great research paper
-
Simon Peyton Jones na svojej prednáške dáva viacero rád o tom, ako písať vedecké články. Jednou z nich je to, že písanie článku má začať ešte pred samotným výskumom a nie až po jeho dokončení. Písanie je totiž dôležitou súčasťou výskumného procesu, ktorá umožňuje ujasniť myšlienky a lepšie pochopiť riešené problémy.
Ďalšie informácie na túto tému sa dajú nájsť aj na stránkach Peytona Jonesa.
- Real Software Engineering
-
Softvérové inžinierstvo je často kritizované za nedostatočne inžiniersky prístup. Kritici však často majú mylnú predstavu o tom, ako v skutočnosti fungujú iné inžinierske odbory. Glenn Vanderburg vo svojej prednáške hovorí o podstate inžinierstva vo všeobecnosti a najmä softvérového inžinierstva.
- MindBEMding – getting your head ’round BEM syntax
-
Harry Roberts (CSS Wizardry):
BEM – meaning block, element, modifier – is a front-end naming methodology thought up by the guys at Yandex. It is a smart way of naming your CSS classes to give them more transparency and meaning to other developers. They are far more strict and informative, which makes the BEM naming convention ideal for teams of developers on larger projects that might last a while.
- Tricycles vs. Training Wheels
-
Greg Lloyd píše o zásadnom probléme oblasti návrhu používateľských rozhraní. To, čo je veľmi jednoduché na naučenie sa, často neumožňuje skutočne efektívne použitie. Kvôli tomu súčasný stav v softvéri pripomína svet, v ktorom by všetci používali trojkolky namiesto bicyklov.
- How to Sit Less
-
Rishabh R. Dassani navrhuje praktický spôsob ako obmedziť sedenie pri kancelárskej práci. Výhodou je, že navrhovaný režim pravidelných prestávok sa podobá na ten, ktorý sa používa v technike Pomodoro a je teda možné využiť existujúce časovače, napríklad Gnome Pomodoro.
V ďalšom článku z tejto série autor tiež argumentuje, prečo státie pri práci nie je dlhodobo udržateľným riešením.
- Stock photos that don’t suck
-
Zbierka odkazov na zdroje bezplatných, ale zároveň kvalitných fotografií a vzorov.
- Find is a beautiful tool
-
Program
find
patrí medzi najužitočnejšie Unixové nástroje. - The Meme Hustler
-
Evgeny Morozov podrobne analyzuje to, ako Tim O’Reilly manipuluje významom slov a pojmov a týmto mení význam verejnej diskusie. O’Reilly sa svojho času zapojil do nahradenia pojmu „slobodný softvér“ pojmom „open source“, ktorý na rozdiel od prvého nezahŕňal morálne posolstvo. Po vytvorení viacerých ďalších mémov sa O’Reilly pustil aj do oblasti politiky s mémami ako „open government“ a „government as a platform“:
The free software scenario is repeating itself: deeply political reform efforts are no longer seen as “moral crusades,” but are reinvented as mere attempts at increasing efficiency and promoting innovation.
- Pelican Static Site Generator
-
Od včera je tento blog generovaný pomocou nástroja Pelican. Jeho hlavné výhody oproti Jekyll sú z môjho pohľadu tieto: rýchlosť, dôslednejšie oddelenie obsahu od témy, dedičnosť šablón, možnosť písať rozšírenia v Pythone.
2013
- Do You Suffer From Decision Fatigue?
-
The New York Times podrobne opisuje psychologický jav, podľa ktorého sú schopnosť rozhodovať sa a schopnosť sebakontroly prepojené, a zároveň sa postupne vyčerpávajú a trvá nejaký čas kým sa znovu obnovia. Teda ak človek musí prijímať veľa rozhodnutí, jeho schopnosť pre ďalšie rozhodnutia a pre samokontrolu sa zníži.
Ako upozorňuje Kathy Sierra, na tento jav by mali pamätať aj návrhari počítačových programov a nezaťažovať používateľov nepodstatnými rozhodnutiami.
- The Law of Leaky Abstractions
-
Abstrakcie umožňujú programátorom riešiť úlohy jednoduchšie a bez toho, aby sa zaoberali menej podstatnými detailami. Podľa Joela Spolskeho však žiadna abstrakcia nie je dokonalá, a tak programátor musí poznať nielen rozhranie na vysokej úrovni abstrakcie ale aj úrovne pod ňou, ktoré sa môžu sem-tam prejaviť.
- Bias
-
Dmitry Fadeyev o novinárskej nezaujatosti:
The lack of overt bias doesn’t lead to good reporting, it leads to purposeless populism.
To, čo chýba dnešnému spravodajstvu nie je nezaujatosť (ktorá je len zdanlivá), ale schopnosť jasne povedať svoj názor a vysvetliť argumenty.
- Churchill plánoval nemysliteľné – tretiu svetovú vojnu
-
Leopold Moravčík píše o tajnom pláne Winstona Churchilla s názvom Operation Unthinkable:
Bezprostredne po skončení druhej svetovej vojny mala nasledovať ďalšia. V tomto novom svetovom konflikte sa bývalí západní spojenci Sovietskeho zväzu mali spriahnuť s dovtedajším úhlavným nepriateľom – zvyškami Hitlerovho wehrmachtu a prekvapujúcim útokom napadnúť Červenú armádu.
- Breaking down Amazon’s mega dropdown
-
Tvorba viacúrovňového menu na webovej stránke má viacero úskalí. Jedným z najpodstatnejších je potreba zabezpečiť, aby podmenu nezmizlo skôr, ako presuniete kurzor na jednu z jeho položiek. Ben Kamens vysvetľuje princíp riešenia tohto problému.
- The Elements Of Style: UNIX As Literature
-
It‘s the love of words that makes UNIX stand out.
- The UNIX System: Making Computers More Productive
-
Video z roku 1982, v ktorom učinkujú aj autori operačného systému UNIX (via SvN).
- The Cognitive Style of Unix
-
Pre Unix je typické používanie nástrojov, ktoré sú zložité pre začiatočníka a od používateľa sa vyžaduje, aby vynaložil značne úsilie a naučil sa ich. Vivek Haldar zdôvodňuje, prečo z hľadiska psychológie tento prístup je pre nás v skutočnosti užitočný.
Podobnej téme je venovaný aj článok GUI vs CLI: Operation vs Expression od rovnakého autora a tiež nedávny článok na Signal vs. Noise.
2012
- Functional Programming in C++
-
John Carmack radí ako používať funkcionálny prístup pri programovaní v C++.
No matter what language you work in, programming in a functional style provides benefits. You should do it whenever it is convenient, and you should think hard about the decision when it isn’t convenient.
- Fast Enough VMs in Fast Enough Time
-
Vývoj efektívneho virtuálneho stroja pre programovací jazyk je náročný. Laurence Tratt vo svojom článku predstavuje nástroj, ktorý túto úlohu pomáha riešiť. Ide o RPython — podmnožinu Pythonu vyvinutú v rámci projektu PyPy a určenú na implementáciu programovacích jazykov. Najzaujímavejšou jej vlastnosťou je pritom to, že dokáže z implementácie interpretátora automaticky vygenerovať „just in time“ prekladač.
- Ľavé spektrum 2012
-
Predstavitelia slovenskej ľavice (a nejde pritom len o politikov) v krátkych videorozhovoroch odpovedajú na otázky o tom, čo to znamená byť ľavičiarom, v akom stave je dnes ľavica a aké sú jej perspektívy.
- A Proposal for a Simplified, Modern Definition of “Object” and “Object Oriented”
-
William Cook:
I’m getting tired of hearing people say that objects and object-oriented programming have no standard definition. Or even worse, that its impossible to say what object-oriented programming really is. In this note I propose simplified, modern definitions for these terms.
Pohľad na objekty ako na „first-class“ moduly, ktorý je podstatou predstavenej definície, je podľa mňa veľmi zaujímavý a užitočný pre pochopenie toho ako je vhodné objekty používať.
- The Value of Unoriginality
-
Dmitry Fadeyev uvažuje o výhodách neoriginálneho dizajnu:
Our obsession with originality […] means that we no longer value continuation as much as uniqueness, and so following design trends become something negative, something that betrays your lack of creativity.
Odporúčam pozrieť si aj ostatné články v jeho blogu.
- The Downfall of Imperative Programming
-
Bartosz Milewski píše o tom, prečo nástup paralelných architektúr počítačov vyžaduje prechod k funkcionálnemu programovaniu.
- Súčasný kapitalizmus skončí, či si to želám, alebo nie
-
Zaujímavý rozhovor s Ľubošom Blahom o nevyhnutnom konci neoliberálneho kapitalizmu, o ekonomickej demokracii a na ďalšie témy.
- Brand Dilution
-
Dmitry Fadeyev sa zamýšľa nad tým, prečo inšpirácia ostatných výrobcov dizajnom produktov Apple vyvoláva také negatívne reakcie.
- Tell Above, and Ask Below - Hybridizing OO and Functional Design
-
Michael Feathers uvažuje o možnostiach kombinácie objektovo-orientovaného a funkcionálneho prístupov v architektúre programov.
- Hyphenator.js
-
Knižnica v JavaScripte, ktorá zabezpečuje rozdeľovanie slov v HTML dokumentoch na strane klienta. Pritom používa rovnaký algoritmus ako LaTeX.
- Light Table
-
Koncept nového typu vývojového prostredia.
- Design patterns of 1972
-
Mark Jason Dominus uvažuje o význame návrhových vzorov. Tak ako C potrebuje návrhový vzor pre vytváranie tried, Java a C++ potrebujú množstvo návrhových vzorov pre veci, ktoré sa nedajú prirodzene vyjadriť v týchto jazykoch. Návrhové vzory sú teda prejavom nedostatkov programovacích jazykov (via lesscode.org).
- Personal names around the world
-
Tento dokument od W3C je síce určený pre návrhárov webových formulárov, ale zaujímavý je aj pre ostatných. Sú v ňom opísané rozdiely v tom, ako vyzerajú mená osôb v rôznych štátoch. Vedeli ste napríklad, že na Islande nemajú priezviska v našom ponímaní?
- New York in the 80s
-
Fotografie Stevena Siegela ukazujú ako vyzeral New York v 80. rokoch. Je zaujímavé porovnať ich s idealistickými predstavami o USA, ktoré boli rozšírené v tom čase vo východnej Europe. (via Kottke)
- How Trello is different
-
Joel Spolsky píše nielen o novom nástroji pre koordináciu tímov, Trello, ale aj všeobecne o horizontálnych produktoch. Ide o také produkty ktoré sú určené širokému okruhu používateľov a nie len úzkej skupine so špecifickými potrebami. Uvádza tiež zaujímavé histórie z vývoja jedného z takýchto produktov — tabuľkového procesora Excel.
- Detroit in ruins
-
Fotografie súčasného Detroitu sú pôsobivou ukážkou úpadku priemyselných oblastí vo vyspelých krajinách (via Daring Fireball).
- Execution in the Kingdom of Nouns
-
Wouldn’t it be strange if we suddenly decided that we could no longer use verbs?
Steve Yegge poukazuje na neprirodzenú prevahu podstatných mien pri programovaní v Jave. Tým, že nie je možné plnohodnotne používať slovesa (funkcie), sú značne obmedzené možnosti vyjadrovania.
- Everything is a Remix
-
V spoločnosti je rozšírený názor, že kreativita spočíva v schopnosti vytvárať úplne originálne vecí, ktoré sa nepodobajú na nič čo existovalo predtým. Kirby Ferguson v cykle krátkych videí ukazuje, že v skutočnosti podstatou kreativity je kopírovanie, transformovanie a kombinovanie existujúcich vecí.
2011
- Thinking of interfaces as sets of jobs
-
Ryan Singer:
Shifting our focus from visual concerns like pixels and proportions to the jobs an interface should do helps us articulate the function of each element on screen.
- PragPub
-
Bezplatný elektronický mesačník o programovaní od vydavateľstva Pragmatic Programmers.
- Sane RSS usage
-
Marco Arment opisuje spôsob ako používať RSS bez ujmy na zdraví. Ja osobne už dlhšiu dobu používam RSS práve takýmto spôsobom.
- The Art of Lisp & Writing
-
Diskusie o tom, či je programovanie vedou alebo umením sa vedu už dlhšiu dobu. Richard P. Gabriel vo svojej veľmi zaujímavej úvahe prirovnáva programovanie k literatúre.
- UI/app dev with Vim, Rails and a little Photoshop on OSX
-
Ryan Singer (dizajnér z 37signals) ukazuje na príklade ako postupuje pri návrhu používateľského rozhrania webových aplikácií.
- Evidence Based Scheduling
-
Joel Spolsky opisuje spôsob ako robiť realistické odhady času potrebného na dokončenie softvérového projektu (via Алёна C++).
- Design Patterns in Haskell
-
Ako je možné implementovať návrhové vzory z objektovo-orientovaného programovania v jazyku Haskell.
What is easy and what is hard to implement in a functional programming language? I decided to revisit all 23 original Gang of Four design patterns under that lense.
- Grokking the Zen of the Vi Wu-Wei
-
The beginning of understanding the Zen of Vi comes when you realize that you are not memorizing key-bindings, but rather, you are learning a language.
- Albert Einstein: Prečo socializmus?
-
Napriek tomu, že tento článok bol publikovaný v roku 1949 je stále veľmi aktuálny (je dostupný tiež ruský preklad).
- ditaa — DIagrams Through Ascii Art
-
ditaa is a small command-line utility written in Java, that can convert diagrams drawn using ascii art (“drawings” that contain characters that resemble lines like
|
/
-
), into proper bitmap graphics. - Your logo is an image, not a <h1>
-
Harry Roberts píše o tom, prečo sa pre zobrazenie loga webu nemá použivať element
<h1>
a obrázok nastavený pomocou CSS. Je možne, že sa touto radou budem riadiť pri ďalšom redizajne tohto weblogu.
2010
- 10 centuries in 5 minutes
-
Ako sa menila politická mapa Európy (via design.artgorbunov.ru).
- The first step is to start (37signals)
-
Čo potrebujete vedieť, aby ste mohli robiť web design?
- The Word “Hacker”
-
Paul Graham:
To the popular press, „hacker“ means someone who breaks into computers. Among programmers it means a good programmer. But the two meanings are connected. To programmers, „hacker“ connotes mastery in the most literal sense: someone who can make a computer do what he wants—whether the computer wants to or not.
- Mapping Stereotypes
-
Ako vidia Európu rôzne národy :-) (via design.artgorbunov.ru)
- Readme Driven Development
-
Tom Preston-Werner:
Write your Readme first.
- A Summary/Explanation of John Maynard Keynes’ General Theory
-
Aaron Schwartz:
Reading Keynes’ General Theory of Employment, Money, and Interest then is a sobering experience. For the book is, indeed, truly brilliant, a definite work of genius. It’s the best book on the economy I’ve ever read; indeed, it’s one of the best books I’ve ever read.
- Does Your Language Shape How You Think?
-
The New York Times:
When your language routinely obliges you to specify certain types of information, it forces you to be attentive to certain details in the world and to certain aspects of experience that speakers of other languages may not be required to think about all the time.
- Node.js - s JavaScriptem na server
-
Zdroják predstavuje nový framework umožňujúci vytvárať serverové aplikácie v JavaScripte.
- Proč došlo v Německu v 19. století k obrovskému rozvoji průmyslu?
-
Neexistoval zákon o autorských právech.
- "n+1: On Your Marx"
-
With luck, the next intellectual consequence of the crisis will be to pry the lid off Marx’s tomb, since it is only from a Marxian standpoint that the recent credit bubble can be understood in terms of the structural problems it affected to solve as well as those it has created.
- The Anti-Mac User Interface
-
Článok Dona Gentnera a Jakoba Nielsena z roku 1996:
By exploring alternative interfaces that transcend the principles behind conventional graphical interfaces, a human-computer interface emerges that is based on language, a richer representation of objects, expert users, and shared control.
- Richard Feynman a Connection Machine
-
Veľmi zaujímavý príbeh o Richardovi Feynmanovi (via www.root.cz, originál v angličtine).
- Seriál OOP v Javascriptu
-
Daniel Steigerwald vysvetľuje ako v JavaScripte funguje objektovo orientované programovanie a dedičnosť.
- funcparserlib
-
Recursive descent parsing library for Python based on functional combinators.
- Bjarne Stroustrup: What Should We Teach New Software Developers? Why?
-
Fundamental changes to computer science education are required to better address the needs of industry.
- The Missing Future
-
Right now, two groups are offering their visions for the future: Microsoft and the open source movement. A third group is conspicuously silent: small, independent developers. What do the Microsoft and open source futures look like? Will the independent developers speak up? Which future should I fight for?
- Caffeine
-
Jednoduchá aplikácia, ktorá dokáže automaticky vypnúť šetrič obrazovky keď pozeráte video, alebo keď máte spustené určité programy (via Alex Payne).
- PyRoom — distraction free writing
-
Veľmi jednoduchý celoobrazovkový textový editor. Užitočný v prípadoch, keď chcete aby vás nič nevyrušovalo pri písaní textu.
- Writing great documentation
-
Séria článkov o tom ako písať technickú dokumentáciu od jedného z autorov web frameworku Django.
- Petr Staníček: Zapomeňme na autorská práva
-
Intelektuální práva nemají žádné opodstatnění, jsou uměle vytvořená a z dlouhodobé perspektivy se již nyní ukazují jako nefunkční nejenom jako právní požadavek, ale i jako obchodní model.
- A Turing Machine
-
My goal in building this project was to create a machine that embodied the classic look and feel of the machine presented in Turing’s paper. I wanted to build a machine that would be immediately recognizable as a Turing machine to someone familiar with Turing‘s work.
- Marco.org - Overdoing the interface metaphor
-
We’re often told that we should design our websites and software to mimic real-life objects. […] But it’s not absolute, and it’s not always the best idea.
- Clojure
-
Nový populárny dialekt Lispu bežiaci na JVM.
- Revenge of the Nerds
-
If you look at these languages in order, Java, Perl, Python, you notice an interesting pattern. At least, you notice this pattern if you are a Lisp hacker. Each one is progressively more like Lisp. Python copies even features that many Lisp hackers consider to be mistakes. You could translate simple Lisp programs into Python line for line. It‘s 2002, and programming languages have almost caught up with 1958.
- Sú dane zlodejstvom?
-
Ľudia majú niekedy bizarné názory. Ešte bizarnejšie však je, ak sa bizarné názory udomácnia v spoločnosti a ľudia sa s nimi stotožňujú ako s normálnymi postojmi. Tak je to aj v prípade daní.
- Studená vojna novej generácie: farebné revolúcie
-
Leopold Moravčík analyzuje pozadie „farebných revolúcii“.
- The Nature of Lisp
-
This article … is my attempt to explain Lisp in familiar, intuitive concepts. I urge brave souls to read on. Grab your favorite drink. Take a deep breath. Prepare to be blown away. Oh, and may the Force be with you.
- Alex Payne — On the iPad
-
Perhaps the iPad signals an end to the “hacker era” of digital history.
- CoffeeScript
-
Alternatívna syntax pre JavaScript. Umožňuje stručnejší zápis kódu a zavádza niektoré nové konštrukcie, napríklad list comprehension. (via github.com)
2009
- That’s not Popper!
-
Článok o problémoch filozofie vedy a o tom, ako odlíšiť vedu od pseudovedy.
- Монады
-
Замечательная статья о монадах в языке Хаскелл.
- Čas zastavit ekonomický růst
-
Pozemské zdroje a přírodní cykly, na nichž lidé závisejí, nemohou dále odolávat ekonomickému růstu, který je podstatou kapitalismu a modernity. Místo toho bychom měli budovat společnost záměrné skromnosti, kde se bude méně pracovat, aby se lépe žilo, spotřebovávat méně produktů lepší kvality, produkovat méně odpadu a více recyklovat.
- Proč je Parrot důležitý
-
Odkazy na zaujímavý článok a video o Parrote – virtuálnom stroji pre dynamické programovacie jazyky.
- Vim Recipes
-
Vim Recipes is a free cookbook for Vim, the popular text editor.
- Official Google Blog: Went Walkabout. Brought back Google Wave.
-
Google predstavil inovatívny webový komunikačný systém. Systém používa otvorený protokol a zverejnené majú byť aj jeho zdrojové kódy. (via Armin Ronacher)
- Eduard Chmelár: Sviatok práce by mal patriť obyčajným ľuďom
-
Prvý máj patrí medzi sviatky s najdlhšou tradíciou u nás, napriek tomu o jeho podstate paradoxne veľa nevieme. Koluje o ňom množstvo absurdných predsudkov, fám a zarážajúca je aj neznalosť toho, čo si ním pripomíname.
- Kuba - zamlčaná história
-
Zaujímavé informácie z histórie Kuby, ktoré na Slovensku pozná málo kto.
- Co namísto kapitalismu a socialismu?
-
Eric Hobsbawm:
Pokroková politika se musí navrátit k přesvědčení, že hospodářský růst a bohatství jsou prostředkem, nikoliv cílem. Cílem je to, co to dělá s životy, s životními šancemi a s nadějemi lidí.
- Finanční predátoři, Island a potřeba nového světového měnového systému
-
Michael Hudson na príklade zbankrotovanej islandskej ekonomiky ukazuje podstatu a rizika súčastného svetového finančného systému.
- O pirátech vám lžou
-
Johann Hari:
Při pohledu na velké imperiální flotily u somálských břehů se znovu nabízí otázka – kdo je tu zloděj?
- InDefero - Bug tracking, code review and free software forge
-
Slobodný klon Google Code hostingu, ktorý okrem Subversion podporuje aj Mercurial a Git.
- Kauza s názvem The Pirate Bay
-
Zaujímavá úvaha o tom, či kopírovanie skutočne „zabíja hudbu“ (via root.cz).
- Free as in Freedom
-
Kniha Sama Williamsa s podtitulom „Krížová výprava Richarda Stallmana za slobodu softvéru“.
Книга Сэма Уильямса с подзаголовком <<Крестовый поход Ричарда Столлмена за свободу софта>>. На computerra.ru вышел также сокращённый русский перевод первой, второй, шестой и восьмой главы.
- Is My Blog Working?
-
Nástroj, ktorý otestuje funkčnosť vášho weblogu, zmeria rýchlosť jeho načítavania a zistí iné zaujímavé informácie (via thresholdstate.com).
- We love Textpattern
-
We love Textpattern is a design gallery dedicated to showcasing sites created using the free, flexible, elegant, and easy-to-use content management system.
- GNOME & git
-
Projekt Gnome prechádza zo Subversion na Git. Zdá sa, že Git sa stáva dominantným distribuovaným systémom pre správu verzii. Zaujímavé sú tiež výsledky prieskumu medzi vývojármi Gnome.
- If programming languages were religions…
-
Celkom vtipne porovnanie programovacích jazykov a náboženstiev (via).
- The Dark Side Of Distributed Version Control
-
Malcolm Tredinnick píše o tom, ako použitie DVCS môže narušiť vznik komunity vývojárov okolo softvérových projektov, a radi ako sa týmto problémom vyhnúť.
- Miloš Pick: Vytáhne Obama svět z krize?
-
Analýza dôvodov a návrhy riešenia hosporárskej krízy.
- Instapaper
-
Jednoduchý nástroj na ukladanie stránok na neskoršie čítanie.
- A List Apart: Understanding Progressive Enhancement
-
Séria článkov predstavuje techniku „progressive enhancement“ a jej použitie v CSS a JavaScripte (druha a tretia časť).
- Easy Git
-
Nadstavba nad Gitom zjednodušujúca jeho používanie. Jedným z hlavných zlepšení je zabudovaná dokumentácia, ktorá pomáha učiť sa Git postupne a na príkladoch.
- git ready
-
Každý deň nový tip pre používateľov Gitu.
- Stack Overflow
-
Web pre programátorov umožňujúci zadávať otázky a odpovedať na ne. Databáza zodpovedaných otázok je už veľmi rozsiahla, takže je dosť možne, že tam nájdete to čo potrebujete aj bez toho aby ste sa museli pýtať.
- Time Machine for every Unix out there
-
Popis ako zálohovať dáta pomocou programu rsync podobným spôsobom ako to robí funkcia Time Machine v Mac OS X.
- 12 tips to getting things done in open source
-
Rády pre úspech vašich počínaní vo svete open source.
- Color Scheme Designer
-
Petr Staníček predstavil novú verziu svojho vynikajúceho generátora farebných schém.
- warning options
-
Zoznam užitočných prepínačov GCC pre zobrazovanie varovaní.
- The History of Python
-
Guido van Rossum a Greg Stein píšu o histórii programovacieho jazyka Python.
- HTML 5: The Markup Language
-
Špecifikácia HTML 5 sa stála veľmi rozsiahlou a komplikovanou, preto vznikol špeciálny dokument popisujúci HTML 5 z hľadiska autorov HTML kódu, ktorý vynecháva napríklad časti určené pre autorov prehliadačov.
- The 100% Easy-2-Read Standard
-
Information Architects Japan zdôvodňujú prečo by webové stránky mali používať písmo štandardnej veľkosti a poskytujú ďalšie rady pre ľahko čitateľné weby.
2008
- Git pre používateľov Darcsu
- Prednáška Linusa Torvaldsa o systéme pre správu verzii Git
-
Ďalšie videa, ktoré sa oplatí pozrieť: praktickejšie zameraná prednáška Randala Schwartza a screencast vysvetľujúci princípy fungovania Gitu.
- 10 tipov pre Linuxových administrátorov
- Konečně pravda o XHTML a HTML
-
David Grudl vyvracia rozšírené mýty týkajúce sa XHTML.
- Klasifikácia používateľov slobodného softvéru
- Informationarchitect.jp o trendech na webu v roce 2008
2007
- Stručne vysvetlenie metodiky Getting Things Done (GTD)
- Arch Way — filozofia distribúcie Arch Linux
- LaTeX wikibook
- Roman Pichlík vysvetľuje čo je REST
- Recenzia Gnome 2.20 na Ars Technica
- Constructive reasons to use Django instead of Rails
- Cutting Edge Revision Control
-
Porovnanie moderných systémov na správu revízii (Bazaar, Mercurial, Darcs a git)
- A List Apart: Frameworks for Designers
- jQuery
-
Knižnica pre JavaScript značne zjednodušujúca manipuláciu s prvkami stránky.
- CodeIgniter
-
Ďalší MVC framework pre PHP
- Konstrukt framework
-
Zaujímavý malý framework pre PHP5 (zatiaľ v rannom štádiu vývoja)
- Jednoduchosť v dizajne
- Microsoft is Dead
- Novinky v GNU GPL 3
-
Opis najdôležitejších zmien ktoré prinesie GNU GPL verzie 3
- The Official Hackles Geek Hierarchy
-
Existuje aj český preklad
- Windows Vista jsou záměrně vadné
- Ali Gates a tisíc linusových loupežníků
- Vala - Compiler for the GObject type system
- Estráda hudbypřehrávačů v GTK
-
Pekná recenzia niekoľkých hudobných prehrávačov.
2006
- Девять дней, которые потрясли Open Source
- Návrat modrého é
-
Aké novinky čakajú web dizajnerov s príchodom IE7 (via Yuhů).
- Better fonts
-
Viac ako 10 000 bezplatných fontov (via).
- What does your browser reveal about you?
- Originální CD do mého počítače nesmí
- Jak neustále (ne)vymýšlet originální hesla
- Případ GIF
-
Zajtra (11.8.2006) skončí platnosť posledného patentu týkajúceho sa formátu GIF. Histórii tohto formátu a s nim spojenej patentovej kauzy sa venuje článok na Root.cz.
- Seriál Alternatívna autorizácia na USE*LOG
- How to make a good ID in Atom
- Google cheat sheet
- Exporting Evolution Contacts to Thunderbird
- Podepisování a šifrování s GnuPG
- Václavek WEBLOG
-
Petr Václavek píše o internete, webdesigne, knihách, športe a vôbec
- Štandardné ikony pre Atom alebo RSS kanály
- Bazaar-NG
-
Decentralized revision control system designed to be easy for developers and end users alike
- Prettier Accessible Forms
- Contributing to FLOSS projects
- Porovnanie PHP frameworkov inšpirovaných Ruby on Rails
- Graphical vi/vim Cheat Sheet and Tutorial
- Objective CAML Tutorial
-
Objective CAML je celkom zaujímavý programovací jazyk. Ak sa ho chcete naučiť môže vám pomôcť tento tutorial.
- CakePHP - the rapid development PHP framework
- Pokračovanie debaty o mikrokerneloch
-
Tanenbaum-Torvalds Debate: Part II (via abclinuxu.cz).
- Prekladač Pythonu do C++
- OpenDocument formát je ISO štandardom
- Národný bezpečnostný úrad hacknutý
- Rozhovor s Bruceom Eckelom o Pythone
-
Rozhovor s Bruceom Eckelom (autor kníh Myslíme v C++ a Myslíme v Jave) o Pythone: prvá časť – Python and the Programmer a druhá časť – The Zen of Python
- Na Root.cz vyšla zaujímavá recenzia Fedory Core 5
- Gatesov zákon: "Software sa každých 18 mesiacov dvakrát spomalí"
- Fedora and Mono and OIN
-
Ako je to s Monom a patentmi ([via FootNotes][via]).
[via]: http://gnomedesktop.org/node/2629 .(FootNotes)
- Chcete klávesnicu, ktorá má na každom klávese display?
-
… a môže tak meniť popisy kláves podľa aktuálneho rozloženia? Čoskoro si ju možno budete môcť kúpiť. (via Root.cz)
- Štatistika výskytu HTML tagov od Google
- Google prepája GoogleTalk s ostatnými IM sieťami používajúcimi protokol XMPP (najmä Jabber)
- Microsoft získal patent na FAT
- Open Source Web Design
-
Open Source Web Design is a place to download free web designs and share yours with others. We help make the internet a prettier place.
2005
- Tri príbehy Steva Jobsa
- Autor Pythonu u Google
-
Čoraz viac významných vývojarov slobodného softvéru pracuje pre Google. Teraz sa k nim pridal aj Guido van Rossum – autor Pythonu.
- Sémantika -- pravý význam HTML značek
-
(via Yuhů)
- Skúste priateľský interaktívny shell Fish
-
Jeho recenziu prináša ArsTechnica.com (via abclinuxu.cz).
- Spojené štáty odpočúvajú svojich občanov
- História osobných počítačov
- Internet Explorers for Linux
-
Potrebujete testovať web stránky v MSIE pod GNU/Linuxom? Žiaden problém! Pomocou IEs 4 Linux nainštalujete Explorer dokonca v troch rôznych verziách súčasne (5.0, 5.5 a 6.0), čo je aj na MS Windows problém.
- Vyšiel Firefox 1.5
- Patents Kill
- 10 Things I Hate About (U)NIX
-
Mal by už UNIX ísť do dôchodku? (via Root.cz)
- IE Brouci - popis chyb Internet Explorera pre webdizajnérov
-
(via Yuhů)
- Proč nemám rád uzavřené protokoly - příklad druhý
-
Neviete prečo je Jabber lepší ako ICQ? Vysvetlí vám to tento článok.
- V Itálii potřebujete k přístupu na internet pas
-
Ďalšie obmedzenia slobody v mene „boja proti terorizmu“.
- YAGNI - pravidlo programovania
-
(via DCF)
- FlashBlock - rozšírenie pre Firefox
-
Ešte pred ich stiahnutím a spustením dokáže toto rozšírenie nahradiť Flashové animácie zástupným symbolom. Animácia bude natiahnutá a zobrazená až vo chvíli, keď na tento zástupný symbol kliknete.
- 10 největších chyb webdesignu za rok 2005
- HP bude předinstalovávat Netscape 8
- Viete čo je "Lorem Ipsum"?
- screenspire - pekná galéria inšpiratívnych webov
- Color mixer aneb míchátko
- Nadpisy na webu
- Jak zjistit heslo na Seznam Email
- Vývojářské středisko Red Hatu v ČR roste
- Opravuje se zpracování doctype v IE7
- Opera 8.50 = Opera zdarma
- Zdroje balíčkov pre Ubuntu
- Co je tak špatného na Skype?
- Prebudenie z amerického sna
- Aeroflot sa opäť stáva synonymom ruského letectva
- Steal These Buttons
- Brilliant Button Maker by LucaZappa.com
- Firefox je hezký ale líný
- vim - skutečný editor textů
- Londýn chce obmedziť niektoré slobody
- Gecko 1.9 bude podporovat Python pro vývoj v XUL
- India sa pripojila k európskemu satelitnému systému Galileo
- Vyšlo Gnome 2.12
- Cheat Sheets for HTML, CSS, PHP ...
- O šířce prvku, Exploreru, Mozille a matrjošce
- Wellstyled.com - Dílna dobrého stylu
- Ten CSS tricks you may not know
- Florian Freundt - skvela grafika
- A Python Sidebar for Mozilla
- QuirksMode - for all your browser quirks
- DevEdge sidebary
-
Sidebary pre Mozillu pre web vyvojárov.
- devboi sidebar
-
Sidebar pre Mozillu a Firefox so zoznamov HTML elementov, CSS vlastnosti a iných užitočných veci.
- Fontotéka - pomůcka webdesignéra
- Angličtina boj o prvenstvo nevyhrala. Je tu globish!
- sitecopy - nástroj na kopírovanie web stránok na server
- Mouseover DOM Inspector
- PHP triky - Vzájemné propojení souborů
- Přehled vlastností CSS
-
Lepší ako na W3 Schools
- 14 rokov od oznámenia Linuxu
- Neoficiálna česká príručka Ubuntu
- Nesměrujte odkazy do nových oken
- Typografie na webu v kostce