Powered by Textpattern

Po niekoľkých dňoch práce som dokončil prechod z Wordpressu na Textpattern. Prešiel som najmä kvôli jednoduchšiemu upravovaniu šablón, možnosti rozdeľovať články do sekcii (ja mam zatiaľ tri sekcie: Články, Odkazy a Humor) a kvôli tomu, že sa mi tento systém viac páči :-)

S prechodom sú spojené niektoré vylepšenia, napríklad:

  • pri posielaní komentára už nemusíte zadávať svoju e-mailovú adresu
  • pred poslaním komentára si môžete (presnejšie musíte) pozrieť jeho náhľad
  • do vyhľadávania sú zaradené nielen články ale aj odkazy

Okrem toho sa zmenili adresy Atom/RSS zdrojov, takže nezabudnite aktualizovať nastavenia svojej Atom/RSS čítačky.

Tipy pre Mplayer

Mplayer je jedným z najlepších multimediálnych prehrávačov. V tomto článku uvediem pár tipov na jeho konfiguráciu a používanie.

Základné ovládanie

Mplayer síce má aj GUI, ale ja ho najradšej spúšťam z príkazového riadku. Je to jednoduché, stačí zadať

mplayer film.avi

Mplayer sa jednoducho ovláda pomocou klávesnice, ako je to opísané v jeho manuále. Okrem základných príkazov (prevíjanie pomocou šipiek, prepnutie celoobrazovkového režimu pomocou f, pauza pomocou medzerníka) je užitočné aj nastavenie hlasitosti pomocou / a * na numerickej klávesnici a rozširovanie (zúženie) širokouhlého filmu pomocou kláves w a e.

Titulky

Mplayer dokáže nájsť súbor s titulkami k filmu, ak sa nachádza v tom istom adresári ako film a má rovnaký názov (okrem prípony). Môžete mu ale sami povedať aký súbor s titulkami má použiť. Na to slúži parameter -sub. Príklad:

mplayer film.avi -sub titulky.sub

Ak nechcete, aby Mplayer automaticky načitával titulky, použite parameter -noautosub.

Kódovanie titulok sa dá nastaviť parametrom -subcp. Napríklad u nás najrozšírenejšie kódovanie Windows-1250 sa nastaví parametrom -subcp cp1250.

Pokiaľ máte Mplayer skompilovaný s podporou fontconfig, môžete po aktivácii fontconfig (parameter -fontconfig) nastaviť font používaný pri zobrazovaní titulok zadaním jeho názvu, napríklad tak: -font "DejaVu Sans". Zoznam fontov, ktoré môžete použiť, získate príkazom fc-list, alebo ako používate Gnome, tak v Nautiluse zadajte adresu fonts:///.

Veľkosť písma titulok sa dá meniť parametrom -subfont-text-scale za ktorým nasleduje veľkosť v percentách vzhľadom na veľkosť obrazu. Štandardná veľkosť je 5.

Umiestnenie titulok

Jedným z nedostatkov Mplayera je, že pokiaľ pozeráte širokouhlý film, tak titulky sa nezobrazia v čiernom páse pod filmom, ale na samotnom obraze. Dá sa to vyriešiť pomocou skriptu od Petra Kopeckého, ktorý si môžete uložiť napríklad do ~/bin a potom spúšťať príkazom

video -file film.avi -sub titulky.sub

Skript zistí pomer strán filmu a spustí Mplayer s potrebnými parametrami.

Zvuk

Aby zvuk vo filme nebol príliš hlasný alebo príliš tichý môžete použiť tzv. „normalizáciu“ zvuku. Zapne sa pomocou parametra -af=volnorm.

Na posunutie zvuku oproti obrazu je určený parameter -delay. Jeho hodnotou je počet sekúnd, o koľko sa má posunúť zvuk. Ak má zvuk predbiehať obraz tak zadajte kladné číslo, v opačnom prípade - záporné. Napríklad ak potrebujete, aby zvuk zaostával za obrazom o pol sekundy, spusťte Mplayer tak

mplayer film.avi -delay -0.5

Zakázanie šetriča obrazovky

Ak nechcete, aby sa vám počas pozerania filmu spustil šetrič obrazovky (čo je dosť nepríjemné), použite parameter -stop-xscreensaver.

Konfiguračný súbor

Ak niektoré parametre Mplayera používate často je lepšie ich zapísať do konfiguračného súboru. Konfiguračný súbor používateľa má adresu ~/.mplayer/config a jeho syntax je pomerne jednoduchá. Každý parameter napíšte na samostatnom riadku bez znaku - na začiatku, medzi názvom parametru a jeho hodnotou musí byť znak =. Pokiaľ parameter nemá hodnotu, musíte uviesť hodnotu yes (alebo 1, alebo true) ak ma byť povolený, alebo no (alebo 0, alebo false) ak ma byť zakázaný. Všetko od znaku # do konca riadku je ignorované.

Príklad:

fontconfig=yes        # zapnutie fontconfig
font=Sans             # font
subfont-text-scale=4  # veľkosť textu titulok
subcp=cp1250          # kódovanie titulok
stop-xscreensaver=yes # zakázanie šetriča obrazovky 
af=volnorm            # normalizácia zvuku

Užitočná je možnosť vytvárať konfiguračné súbory pre jednotlivé filmy. Ak sa video súbor volá film.avi, tak zapíšte potrebnú konfiguráciu do súboru film.avi.conf a uložte ho do adresára, kde sa nachádza film, alebo do ~/.mplayer/.

Odkazy

Príkaz pkill

Občas potrebujem ukončiť všetky procesy, ktoré patria určitému používateľovi. Doteraz som ručne zadával PID((Identifikačné číslo procesu)) všetkých potrebných procesov pri spúštaní príkazu kill, alebo používal zložité konštrukcie s využitím grep. Ale teraz som sa trochu pohrabal v manuálových stránkach a našiel som príkaz pkill, ktorý slúži na posielanie signálov procesom na základe ich mena a iných atribútov. Napríklad všetky procesy používateľa sergej ukončím príkazom

pkill -u sergej

Štandardne sa procesy vyberajú podľa mena procesu, ale ak použijeme parameter -f na porovnanie sa použije celý príkaz ktorým bol proces spustený. Je to veľmi užitočné napríklad pre programy napísane v Pythone, ktoré majú rovnaké meno procesu – python.

Príbuzným príkazom pkill je pgrep, ktorý namiesto posielania signálov vybraným procesom vypíše ich PID.

Vlastné rozloženie klávesnice v X Window

Keďže väčšinu času používam počítač na programovanie a podobné činnosti, tak používam americkú klávesnicu. Ale keď občas musím napísať niečo po slovensky nastáva problém – neviem, kde sa nachádzajú zátvorky, úvodzovky a mnohé iné znaky, musím hľadať dokonca aj slovenské znaky nadchádzajúce sa v hornom rade na klávesnici. Najhoršie je, že keď sa vrátim k americkej klávesnici, tak si znovu všetko mýlim. Takže som sa rozhodol urobiť s tým koniec a vytvoriť si vlastne rozloženie klávesnice.

Svoje rozloženie klávesnice si predstavujem ako doplnenie americkej klávesnice o znaky s diakritickými znamienkami, ktoré sa budu zadávať stlačením AltGr (pravého Alt) a príslušného znaku bez diakritiky (napríklad AltGr+a je „á“).

V tomto článku chcem opísať vytvorenie takéhoto rozloženia klávesnice. Môžete ho samozrejme upraviť podľa vlastných potrieb, alebo vytvoriť úplne iné rozloženie.

Vytvorenie rozloženia klávesnice

Takže začnime. Nastavenia klávesnice systému X Window sa väčšinou nachádzajú v adresári /etc/X11/xkb/. Nás bude zaujímať najmä adresár symbols, v ktorom sa nachádzajú definície rozložení klávesníc. Pre počítače PC je určený podadresár pc. V ňom som vytvoril súbor s mojim rozložením. Nazval som ho sk_sergejx. Definícia môjho rozloženia vyzerá tak:

partial default alphanumeric_keys 
xkb_symbols "basic" {

    name[Group1]= "Slovak by sergejx";

    include "pc/latin"

    key <AD01> {[ q,     Q,     adiaeresis,   Adiaeresis   ]};
    key <AD03> {[ e,     E,     eacute,       Eacute       ]};
    key <AD05> {[ t,     T,     tcaron,       Tcaron       ]};
    key <AD06> {[ y,     Y,     yacute,       Yacute       ]};
    key <AD07> {[ u,     U,     uacute,       Uacute       ]};
    key <AD08> {[ i,     I,     iacute,       Iacute       ]};
    key <AD09> {[ o,     O,     oacute,       Oacute       ]};
    key <AD10> {[ p,     P,     ocircumflex,  Ocircumflex  ]};
    key <AC01> {[ a,     A,     aacute,       Aacute       ]};
    key <AC02> {[ s,     S,     scaron,       Scaron       ]};
    key <AC03> {[ d,     D,     dcaron,       Dcaron       ]};
    key <AC09> {[ l,     L,     lcaron,       Lcaron       ]};
    key <AB01> {[ z,     Z,     zcaron,       Zcaron       ]};
    key <AB03> {[ c,     C,     ccaron,       Ccaron       ]};
    key <AB06> {[ n,     N,     ncaron,       Ncaron       ]};
    key <SPCE> {[ space, space, nobreakspace, nobreakspace ]};

    include "level3(ralt_switch_multikey)"
};

Poďme si vysvetliť jednotlivé časti tohto súboru. Na začiatku som dal svojmu rozloženiu meno „Slovak by sergejx“. Na ďalšom riadku je pripojenie štandardnej latinskej klávesníce (include "pc/latin"), ktorá je podobná americkej klávesnici a je základom pre väčšinu európskych klávesníc.

Ďalšie riadky už obsahujú definície kláves, význam ktorých chcem mať iný oproti pc/latin. V lomených zátvorkách sú označenia kláves, tie označujú buď polohu klávesy (napríklad <AC01> je prvé písmeno v treťom riadku (riadky sa počítajú zdola a označujú sa písmenami: A, B, C, D…)) alebo jej názov (napr. <SPCE> znamená space – medzerník). Za tým nasleduje zoznam znakov priradených danej klávese. Prvý znak je pri normálnom stlačení klávesy, druhy pri stlačenom Shift, tretí – pri stlačenom klávese „multikey“ a štvrty – pri stlačení Shift aj „multikey“. Názvy znakov sa dajú najjednoduchšie zistiť z iných rozložení (napríklad z pc/sk). Znaky s dĺžňom máju k názvu pridané „acute“, znaky s mäkčeňom – „caron“.

Na predposlednom riadku som nastavil, že „multikey“ bude AltGr (pravý Alt).

Ako vidíte znaky s diakritikou sa dajú napísať stlačením AltGr a príslušného znaku bez diakritiky (fungujú samozrejme aj veľké písmena). Výnimkou sú znaky „ô“ a „ä“, ktoré som dal na „p“ a „q“, keďže „o“ a „a“ už boli obsadené. Okrem toho som nastavil, aby medzerník pri stlačenom AltGr generoval pevnú medzeru.

Mŕtve klávesy

Mŕtvym klávesom sa nazýva kláves, ktorý generuje len diakritické znamienko, ktoré sa spojí s znakom, ktorý zadáte za nim. Na slovenskej klávesnici sú napríklad mŕtve klávesy pre dĺžeň a mäkčeň. Ja som do svojho rozloženia žiadne mŕtve klávesy nepridával, lebo som využil tie, ktoré sú definované v pc/latin. Asi najdôležitejšie z nich sú v tabuľke.

Kláves Pri stlačenom AltGr Pri stlačenom AtlGr a Shift
; dĺžeň (í) dve čiary (ű)
strieška (ô) mäkčeč (ň)
[ dve bodky (ü) krúžok (ů)

V pc/latin sú tieto klávesy definované takto:

    key <AC10> {[ semicolon, colon,    dead_acute,     dead_doubleacute]};
    key <AC11> {[apostrophe, quotedbl, dead_circumflex,dead_caron]};
    key <AD11> {[bracketleft,braceleft,dead_diaeresis, dead_abovering]};

Pridanie nového rozloženia do systému

Teraz, keď je rozloženie klávesnice už hotové, je potrebné dať systému vedieť o jeho existencii – musíme ho pridať do súboru v ktorom sú popisy rozložení. Tento súbor sa zväčša nachádza v adresári /etc/X11/xkb/rules. Pokiaľ používate server X.org tak potrebný súbor sa vola xorg.xml, v prípade, že používate XFree86, je to xfree86.xml. V danom súbore je v časti ohraničenej <layoutList> a </layoutList> potrebne pridať opis nového rozloženia, ktorý môže vyzerať takto:

<layout>
  <configItem>
    <name>sk_sergejx</name>
    <shortDescription>Skx</shortDescription>
    <description>Slovak by sergejx</description>
    <description xml:lang="sk">Slovenské od sergejx</description>
  </configItem>
  <variantList/>
</layout>

Užitočné môže byť tiež pridať opis rozloženia do súboru xorg.lst (resp. xfree86.lst), ktorý môžu používať staršie aplikácie. V tomto súbore za riadkom

! layout

nasleduje zoznam rozložení, do ktorého je potrebné pridať riadok opisujúci nové rozloženie, napríklad takýto:

  sk_sergejx    Slovak by sergejx

Teraz je potrebné už len reštartovať X server a môžeme vybrať nové rozloženie klávesnice v nastaveniach Gnome alebo KDE, alebo si ho môžete nastaviť v /etc/X11/xorg.conf (pripadne /etc/X11/XF86Config, ak používate XFree86) ako štandardné rozloženie klávesnice.

Odkazy

Aktualizácia (29.8.2006)

V X.org 7.0 sa zmenili cesty ku konfiguračným súborom. Nastavenia rozložení klávesnice sa presunuli z /etc/X11/xkb/ do /usr/share/X11/xkb/. Okrem toho tu už nie je adresár symbols/pc/ a súbory s rozloženiami sú priamo v symbols/, preto treba aj v definícii rozloženia zmeniť riadok

    include "pc/latin"

na

    include "latin"

Ďalej je potrebné zmeniť aj riadok

    include "level3(ralt_switch_multikey)"

na

    include "level3(ralt_switch)"

Môžete si stiahnuť aktualizované rozloženie aj s inštalačným skriptom. Viac informácii o inštalačnom skripte je v samostatnom článku.

Počítačová biblia

Zábavný text od neznámeho autora nájdený niekde na internete.

Slovenský preklad

1 Na počiatku bolo slovo, a slovo bolo 2 bajty, a viac nič nebolo.

2 Potom oddelil Boh jednotku od nuly, a uvidel, že je to dobre.

3 Potom riekol Boh: Nech budú dáta, a stalo sa tak.

4 Potom riekol Boh: Nech sa zhromaždia dáta, každé na svoje miesto, a vytvoril diskety, hard disky a compact disky.

5 Potom riekol Boh: Nech budú počítače, aby bolo kam pchať diskety, a hard disky, a compact disky, i nazval ich hardom, a oddelil hard od softu.

6 Soft ale ešte nebol, ale Boh sa rýchlo opravil a vytvoril programy veľké a malé, a povedal im: Ploďte a rozmnožte sa a zaplňte všetku pamäť.

7 Ale omrzelo ho vytvárať programy samému, vtedy riekol Boh: Učiňme programátora na svoj obraz, podľa našej podoby, aby panoval nad počítačmi, nad programami a nad dátami. Tak stvoril Boh programátora a dal ho do svojho výpočtového strediska, aby pracoval tam. Potom odviedol Boh programátora k stromu adresárov a rozkázal mu: Zo všetkých adresárom smieš spúšťať programy, ale z adresára Windows nesmieš spúšťať, lebo must die.

8 Potom riekol Boh: Nie je dobré programátorovi byť osamote. Dám mu používateľa, ktorý mu bude roveň. Vtedy vyňal mu kosť, v ktorej nebol mozog a stvoril používateľa a priviedol ho ku programátorovi. I nazval ho programátor userom. I sedeli obaja pod holým DOSom, ale nehanbili sa.

9 Bill bol ľstivejší ako všetky poľné zvieratá. Ten povedal userovi: Či naozaj riekol Boh: Nesmiete spúšťať žiaden soft? User odpovedal Billovi: Všetok soft smieme spúšťať, iba z adresára Windows nesmieme, lebo must die. Bill však povedal userovi: Poďme sa hádať o chuti ustríc s tými, kto ich jedol! V deň, keď spustíte Windows, budete ako bohovia, lebo jedným klíkom myši stvoríte čokoľvek. Keď videl user, že windy sú pre oči zvodné a lákavé, lebo robia nepotrebnou múdrosť, nainštaloval si ich na svoj počítač; potom povedal programátorovi, že je to super a on si tiež nainštaloval.

0xA I vydal sa programátor hľadať čerstvé drivery. Boh však zavolal na programátora a riekol: Kde si? Programátor odpovedal: Hľadám čerstvé drivery, lebo niet ich pod holým DOSom. Nato Boh riekol: Kto ti povedal o driveroch? Nespúšťal si windy. Programátor odpovedal: User, ktorého si mi dal, povedal, že od teraz chce programy len pod windy, a ja som si ich nainštaloval. Nato riekol Boh userovi: Čo si to urobil? A user odpovedal: Bill ma podviedol.

0xB Vtedy riekol Boh Billovi: Pretože si to urobil, prekliaty budeš nad všetok dobytok i nad všetky poľné zvieratá. Položím nepriateľstvo medzi teba a programátora: on bude nadávať ti nepeknými slovami, a ty mu budeš predávať windy.

0xC Userovi riekol: Veľmi rozmnožím ťažoby tvoje a vyčerpám peňaženku tvoju, budeš používať krivé programy a nebudeš môcť prežiť bez programátora a on bude vládnuť nad tebou.

0xD A programátorovi riekol: Pretože si poslúchol usera, pre teba budú počítače prekliate; chyby a vírusy ti vytvoria; s námahou ich budeš čistiť v dňoch práce svojej, v pote tváre svojej budeš ladiť kód svoj.

0xE Poslal ich Boh von zo svojho výpočtového strediska a dal heslo na vstup.

0xF General protection fault

Autor neznámy

Originál

1 В начале было слово, и слово было 2 байта, а больше ничего не было.

2 И отделил Бог единицу от нуля, и увидел, что это хорошо.

3 И сказал Бог: да будут данные, и стало так.

4 И сказал Бог: да соберутся данные каждые в свое место, и создал дискеты, и винчестеры, и компакт-диски.

5 И сказал Бог: да будут компьютеры, чтобы было куда пихать дискеты, и винчестеры, и компакт-диски, и сотворил компьютеры, и нарек их хардом, и отделил хард от софта.

6 Софта же еще не было, но Бог быстро исправился, и создал программы большие и маленькие, и сказал им: плодитесь и размножайте, и заполняйте всю память.

7 Hо надоело Ему создавать программы самому, и сказал Бог: создадим программиста по образу и подобию нашему, и да владычествует над компьютерами, и над программами, и над данными. И создал Бог программиста, и поселил его в своем ВЦ, чтобы работал в нем. И повел Он программиста к дереву каталогов, и заповедал: из всякого каталога можешь запускать программы, только из каталога Windows не запускай, ибо маст дай.

8 И сказал Бог: не хорошо программисту быть одному, сотворим ему пользователя, соответственно ему. И взял Он у программиста кость, в коей не было мозга, и создал пользователя, и привел его к программисту; и нарек программист его юзером. И сидели они оба под голым ДОСом, и не стыдились.

9 Билл был хитрее всех зверей полевых. И сказал Билл юзеру: подлинно ли сказал Бог: не запускайте никакого софта? И сказал юзер: всякий софт мы можем запускать, и лишь из каталога Windows не можем, ибо маст дай. И сказал Билл юзеру: давайте спорить о вкусе устриц с теми, кто их ел! В день, когда запустите Windows, будете как боги, ибо одним кликом мышки сотворите что угодно. И увидел юзер, что винды приятны для глаз и вожделенны, потому что делают ненужным знание, и поставил их на свой компьютер; а затем сказал программисту, что это круто, и он тоже поставил.

0xA И отправился программист искать свежие драйвера, и воззвал Бог к программисту и сказал ему: где ты? Программист сказал: ищу свежие драйвера, ибо нет их под голым ДОСом. И сказал Бог: кто тебе сказал про драйвера? Уж не запускал ли ты винды? Программист сказал: юзер, которого Ты мне дал, сказал, что отныне хочет программы только под винды, и я их поставил. И сказал Бог юзеру: что это ты сделал? Юзер сказал: Билл обольстил меня.

0xB И сказал Бог Биллу: за то, что ты сделал, проклят ты пред всеми скотами и всеми зверями полевыми, и вражду положу между тобою и программистом: он будет ругать тебя нехорошими словами, а ты будешь продавать ему винды.

0xC Юзеру сказал: умножу скорбь твою и истощу кошелек твой, и будешь пользоваться кривыми программами, и не сможешь прожить без программиста, и он будет господствовать над тобой.

0xD Программисту же сказал: за то, что послушал юзера, прокляты компьютеры для тебя; глюки и вирусы произведут они тебе; со скорбью будешь вычищать их во дни работы твоей; в поте лица своего будешь отлаживать код свой.

0xE И выслал Бог их из своего ВЦ, и поставил пароль на вход.

0xF General protection fault

Автор неизвестный